Krigsseilere i kunsten

Maleriet Krigsseilere 1939-1945 av Sigmund Solm

Krigsseilere i kunsten er en ny kunstutstilling med malerier av Sigmund Solm (1926-1986). De utvalgte maleriene har motiver som har å gjøre med hendelser fra andre verdenskrig, hvor det monumentale hovedverket er maleriet «Krigsseilere 1939-1945». Utstillingen åpner på Krigsseilernes dag 10. mai og blir stående sommeren 2025.

Mange kunstnere har latt seg inspirere av krig, og Solm var en av dem som i etterkrigstiden brukte kunsten for å bearbeide egne minner og traumer fra krigen. Han var i sitt kunstnerskap særlig opptatt av å plassere menneskeskjebnene i tragedien, og det er spesielt i bildene av krigsseilere han får best vist krigen fra menneskenes synsvinkel der de kjemper for livet blant bølgene i det kalde havet. Former og farger spiller estetisk sammen i Solm sine bilder, og han skildrer med en selvopplevd tyngde og ekthet som er verdt å se og reflektere over. Solm hjelper oss å forstå hvordan krigsseilerne opplevde krigens redsler og hvordan krig kan påvirke mennesker i dag. 

Kunstner Sigmund Solm

Sigmund Solm (1926-1986) ble født i Svolvær. Han opplevde krigen på nært holdt og var blant annet vitne til raidet mot Svolvær og Måløy. Han tok utdannelsen sin både ved Statens kunstakademi, Camberwell School of Arts i London og ved Bergenholz dekorasjonsfagskole i København. Han mottok norsk statsstipend. Grunnet stor prestasjonsangst stilte Solm sjeldent ut bildene sine. Han flyttet til Kristiansand i 1972, og arbeidet fra sitt atelier i Randesund. Stilmessig viser Solms arbeider trekk fra sosialrealismen, tysk ekspresjonisme og kubisme.